Inwertorowe źródło prądu do spawania aluminium

6Do niedawna aluminium uważano za metal sprawiający największe problemy praktyczne w trakcie spawania. Nieznajomość technologii, zły dobór materiałów, niska jakość używanych gazów, brak doświadczonych spawaczy, a przede wszystkim nieodpowiednie urządzenia powodowały wiele problemów i niską jakość wykonywanych spoin. Na szczęście sytuacja ta ulega od kilku lat systematycznej poprawie. Wzrasta wiedza i świadomość użytkowników, poprawia się dostępność materiałów i posiadany zasób maszynowy.

O profesjonalnym spawaniu metodą MIG aluminium można mówić tylko w przypadku spawania prądem pulsującym. W spawarkach inwertorowych pozwala uzyskać lico spoiny zbliżone do spawania prądem TIG AC. Spawarka kontroluje w sposób ciągły fazy topnienia i chłodzenia materiału. Zmianie wartości prądu pulsującego towarzyszy zmiana prędkości podawania drutu. Jest to możliwe dzięki temu, że urządzenia sterowane są w pełni cyfrowo. Wysoka częstotliwość zastosowanego inwertora powoduje, że urządzenie reaguje błyskawicznie na wszelkie zmiany warunków w trakcie spawania i elastycznie dostosowuje łuk spawalniczy.

Wybierając dowolne urządzenie, spawacz na pewno doceni łatwość zajarzenia łuku, dzięki temu, że zajarzenie odbywa się prądem stały. Jeśli spawamy prądem przemiennym o kształcie sinusoidalnym, przekonamy się, że to urządzenia są bardzo ciche w porównaniu z innymi spawarkami. Do rozpoczęcia spawania wystarczą tylko trzy kroki: nastawienie średnicy elektrody, wartości prądu w amperach i rodzaju prądu AC lub DC. Ponieważ urządzenie spawa tak naprawdę według wywołanego z pamięci programu, wszystkie funkcje dodatkowe na krzywej prądowej dostosowują się do wybranego prądu spawania.

Aluminium skutecznie zdobywa sobie coraz większy udział w rynku spawalniczym. Użytkownicy spawarki inwertorowej mogą bez problemu podejmować się najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych prac przy spawaniu aluminium i jego stopów.

, ,

  1. Dodaj komentarz

Dodaj komentarz