Jak pracuje inwertor spawalniczy?

inwertorW poprzednich artykułach skupialiśmy się przede wszystkim na zaletach spawarek inwertorowych. Teraz wyjaśnimy zasadę działania inwertora spawalniczego i wytłumaczymy dlaczego tego typu sprzęty są tak lekkie.

Praca spawarki inwertorowej opiera się przede wszystkim na sporym zwiększeniu częstotliwości prądu przemiennego pobieranego z sieci. Większa częstotliwość pozwala na użycie mniejszego transformatora i właśnie dzięki temu możliwa jest produkcja mniejszych i lżejszych narzędzi.

Spawarka inwertorowa działa na kilku etapach. Pierwszym jest prostowanie i filtrowanie napięcia przemiennego pobieranego z sieci energetycznej. Potem pracę zaczyna kluczowy składnik inwertorowego źródła zasilającego. Mowa tu o kluczu inwertora, który zamienia wyprostowany prąd elektryczny znowu na prąd przemienny, ale tym razem o wyższej częstotliwości. Jest to najważniejszy etap, ponieważ w tym momencie możemy dokładnie ustalić własności oraz częstotliwość pracy inwertora spawalniczego. Napięcie brane z klucza pokierowane zostaje do transformatora, a tam zostaje obniżone do poziomu odpowiedniego do jarzenia łuku. Ale to nie jedyna rola transformatora. Jest on również elementem separującym obwód spawania od sieci zasilającej. Prąd po wtórnej stronie transformatora podlega prostowaniu i po przejęciu przez dławik nadaje się do wytwarzania łuku elektrycznego.

Jak widać działanie spawarki inwertorowej wcale nie jest takie proste. Zanim prąd trafi do uchwytu spawalniczego, jest kilkakrotnie przekształcany. Jeżeli podczas spawania potrzebny jest prąd przemienny ( np. do spawania aluminium metodą AC TIG), zachodzi z powstałego prądu stałego jeszcze jedna przemiana właśnie na prąd przemienny.

 

 

Reklamy

, , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: