Rodzaje spawania metali

Czym spawać? To pytanie zadają se zazwyczaj jednostki , które chcą rozpocząć własną wycieczkę ze spawaniem. Zanim zastanowimy się na konkretny typ, warto dokładnie przeanalizować poszczególne minusy oraz zalety zarówno spawarek inwertorowych, jak i transformatorowych. Dokładna wiedza w tym temacie zezwoli na dobór odpowiedniego sprzętu, formy i pracy.
Spawanie
Zacznijmy od całej podstawy. Spawanie to łączenie metali przez ich stopienie i spojenie. Wśród metod wypisać możemy spawanie elektrodami otulonymi, łukiem krytym, w osłonie gazów obojętnych i aktywnych oraz elektrodą nietopliwą. Oprócz tego w zakresie spawalnictwa posiadamy do czynienia też ze spawaniem laserowym, plazmowym czy hybrydowym. Główne pytanie, które zadają se początkujący, to czym spawać? Czym są spawarki inwertorowe oraz transformatorowe? Co powinienem wiedzieć na początku?

Spawarka transformatorowa tworzy łuk elektryczny, który stapia metale i pozwala je łączyć z innymi. Jej detalem jest transformator, w bardzo wielu przypadkach zasilany prądem 230V lub 400V. Napięcie jest nieduże, nie małe za to natężenie. Spawarką transformatorową potrafimy pracować metodami MMA oraz MIG/MAG. Maszyny te są najczęściej dość sporych wymiarów, a praca w niewielkich obszarach graniczy zazwyczaj z cudem. Jednocześnie w wielu sprawach ma możliwość się wydać, iż niezbędne będzie używanie prostownika spawalniczego. Jeśli jesteśmy już przy wadach, potrzeba pamiętać o dość niskiej sprawności, wielkiej wadze i wymiarach oraz relatywnie ogromnym poborze prądu. Jeśli wykorzystamy słabej rangi elektrody, stan spawania będzie po prostu zła. Spawarka transformatorowa ma jednakże walory – jest dość tania w zakupie, ma łatwą konstrukcję i niski koszt konserwacji w razie uszkodzeń, które i tak są nietypowo rzadkie.

Patrząc na spawarki inwertorowe od razu zobaczyć można, iż są sporo mniejsze od swych transformatorowych kolegów. Inwertor ma za zadanie przetworzyć prąd płynący z sieci. Wzmocnienie częstotliwości idzie w parze ze zmniejszeniem rozmiaru transformatora. Spawarki inwertorowe są idealnym narzędziem do spawania metodami MMA oraz TIG. Oprócz niewielkiej wagi spawarki inwertorowe gwarantują zupełną mobilność i jesteśmy w stanie na nich pracować tam, gdzie transformatory zwyczajnie się nie zmieszczą. Dodatkowo nowa technologia czyli sprzęty te udzielają sporo funkcji ułatwiających spawanie: hot start, to znaczy pospieszne zajarzenie łuku; anti stick zapobiegający przyklejaniu się elektrody albo arc force, który reguluje dynamikę łuku. Spawarki inwertorowe ściągają dużo mniej prądu niż transformatorowe, a ogromna sprawność i stabilność łuku zapewniają komfortową pracę. Naturalnie, sprzęty te posiadają też wady – największą dla początkującego konsumenta może kazać się cena sprzętu. W spawarkach inwertorowych ma się do czynienia z dużą liczbą elektroniki, a naprawa może być dość kosztowna.

Nie ma absolutnej odpowiedzi na zapytanie czym spawać. Dużo może zależeć od artykułu, z którym ma się do czynienia; nauce, jaką mamy i funduszy, które możemy poświęcić na kupienie spawarki. Mądrym jest wcześniej dokładnie przewertować literaturę i spytać ekspertów jakie jest ich pogląd na ten temat. Oszczędzi to nam nadmiernych kosztów i pomyłek.

Reklamy

, , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: